Επίσκεψη σε εργαστήριο Ρομποτικής
Tagged Tags:

Οι μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Ακαδημία Ρομποτικής Λήμνου στις 12/4/2022.
Κατά την επίσκεψή τους, στην Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Λήμνο, τα παιδία εισήχθησαν στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής και του STEM (Science, Technology, Engineering & Robotics). Έμαθαν πως κατασκευάζεται, από ποια μέρη αποτελείται και πως προγραμματίζεται ένα ρομπότ, χρησιμοποιώντας τα εκπαιδευτικά πακέτα LEGO Mindstorms EV3 και Spike Prime.

Εργάστηκαν σε ομάδες, έχοντας ο καθένας διαφορετικό ρόλο όπως, κατασκευαστής, προγραμματιστής και υπεύθυνος υλικού. Αφού δημιούργησαν το πρώτο τους ρομπότ, έπαιξαν μπάσκετ με τα ρομπότ τους και έκαναν αγώνες σούμο με ρομπότ παλαιστές. Έμαθαν για τις τελευταίες εξελίξεις της ρομποτικής στο κόσμο και είδαν σύγχρονα τεχνολογικά επιτεύγματα της ρομποτικής, αλλά και σύνθετες κατασκευές που έχουν φτιάξει οι μαθητές της Ακαδημίας στη Λήμνο. Κατανόησαν ότι η ρομποτική δεν είναι μια αυτοτελής επιστήμη αλλά ο κοινός τόπος που αλληλεπιδρούν όλες οι θετικές επιστήμες μεταξύ τους.

Υπεύθυνες εκπ/κοί: Ιορδανίδου Ιωάννα, Μάνου Ζωή, Βαλιώτη Ελευθερία, Βέττη Βαΐα και Χιότογλου Σοφία.

Αγώνες Σούμο