”Τρίποντα στα σχολεία”

΄΄Τρίποντα στα σχολεία”

Στις 11 Μαΐου το σχολείο μας συμμετείχε με 90 μαθητές (από τις Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις) στο πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία», που διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (Ε.Ο.Κ.) και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης όλης της χώρας, για το σχολικό έτος 2021-2022.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε ιδιαίτερα όσα παιδιά συμμετείχαν αλλά και όλους όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίησή του, μιας και το πρόγραμμα στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία και με γνώμονα πάντα τα πρωτόκολλα υγείας, περιλάμβανε ελεύθερο παιχνίδι μπάσκετ (3Χ3), ψυχοκινητικά παιχνίδια και αθλητικές πρακτικές δραστηριότητες εξοικείωσης με το παιχνίδι του μπάσκετ (ντρίπλα, πάσα, σουτ, άμυνα, ριμπάουντ) ενώ, πλαισιώθηκε και από ένα θεωρητικό μέρος που απευθυνόταν προς τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Καλέντζιου Ασημένια και Σόκουτης Χαρίσιος (οι γυμναστές του σχολείου μας).

Αγαπώ το μπάσκετ!