Γνωριμία με το Netiquette

Πρόγραμμα etwinning

Τα παιδιά του Α3 είχαν τη δυνατότητα φέτος να γνωρίσουν τη χαρά της συμμετοχής σε ένα εθνικό σχολικό πρόγραμμα etwinning. Η ιδέα ξεκίνησε από την επιθυμία των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, του δημοτικού σχολείου Μούδρου και του δημοτικού σχολείου Κεραμίου Λέσβου να υλοποιήσουν μία πρωτότυπη εκπαιδευτική δράση, που θα εμπλέξει τα παιδιά σε διαφορετικούς τρόπους αλληλεπίδρασης και ανακάλυψης της γνώσης. Έτσι, σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε συνεργατικά το σχέδιο δράσης «Γνωριμία με το Netiquette» που είχε στόχο να εξοικειώσει τους μαθητές με την έννοια της ασφάλειας στο διαδίκτυο και να αναπτύξει μία στάση ορθής συμπεριφοράς κατά τη χρήση του. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν ελεύθερα λογισμικά και έφτιαξαν εικονικούς χαρακτήρες που αντιπροσώπευαν παιδιά της δικής τους ηλικίας με παρόμοια χαρακτηριστικά και ενδιαφέροντα, επεξεργάστηκαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών το υλικό του SaferInternet4Kids και δημιούργησαν λογότυπα και αφίσες με θέμα τη σωστή συμπεριφορά στο διαδίκτυο. Η δράση ολοκληρώθηκε με μία τηλεσυνάντηση των παιδιών και των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, όπου ήταν δυνατή η γνωριμία των συμμετεχόντων και η ανταλλαγή απόψεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Υπεύθυνη εκπ/κός:Σταύρου Βαΐα.

Το άβαταρ των μαθητών