Εκπ/κό Πρόγραμμα: “Πού κρύβεται η Υψιπύλη;”

Για τρίτη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα “Υψιπύλη” , φέτος με το Δ2 τμήμα της Τετάρτης τάξης με τη δασκάλα του, Μαλτέζου Κων/να.
Στόχος του προγράμματος είναι μέσα από την αναζήτηση στον τόπο και στον χρόνο της μυθικής βασίλισσας της Λήμνου, να γνωρίσουμε πολιτιστικά και αρχαιολογικά μνημεία καθώς και τα σημαντικά τοπόσημα του νησιού!

Το πρώτο μέρος του προγράμματος αποτελούν περιηγήσεις και ξεναγήσεις στους προϊστορικούς οικισμούς της Πολιόχνης και του Κουκονησίου.
Η πρώτη περιήγηση έγινε στις 24/1/2024 και αφορούσε την ξενάγηση στο Κουκονήσι και την Πολιόχνη.

Το Κουκονήσι έκρυβε για χρόνια έναν άγνωστο προϊστορικό οικισμό έως το 1992 που με την επιμέλεια του Λήμνιου αρχαιολόγου Χρήστου Μπουλώτη ξεκίνησαν ανασκαφές και ανακαλύφθηκε ο οικισμός. Η νησίδα του Κουκονησίου στον κόλπο του Μούδρου είχε πολύ σημαντική γεωγραφική θέση καθώς εξασφάλιζε εύφορη ενδοχώρα, προστασία από πειρατικές επιδρομές και τον έλεγχο μεταξύ ανατολικής και δυτικής Λήμνου.

Στο τέλος οι υπεύθυνοι μοίρασαν στους μαθητές αναμνηστικά σακίδια αυτής της δράσης.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση και επέστρεψαν ενθουσιασμένοι!