30 Ιανουαρίου -Γιορτή των 3ων Ιεραρχών

Κάθε χρόνο, στις 30 Ιανουαρίου, τιμούμε από κοινού τους τρεις Μεγάλους Πατέρες και Οικουμενικούς Δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, ως προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων. Τιμώντας λοιπόν τη μνήμη τους οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έκαναν αναφορές και αφιερώματα στο πολύπλευρο έργο τους. Τα τμήματα :Β1,Β2,Γ1,Δ1,Δ2,Ε1 και Ε2 εκκλησιάστηκαν στον ναό της ενορίας μας και η Δ /ντρια του σχολείου μας μίλησε για τη ζωή και το έργο τους.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Ε2 ΓΙΑ ΤΟΥΣ 3 ΙΕΡΑΡΧΕΣ

Οι μαθητές του Ε2 μαζί με τη δασκάλα τους Φουσκούδη Σεβαστή έκαναν τα εξής:

Αρχικά, διαβάσαμε το κείμενο – επιστολή του παππού Ευαίσθητου από τη xromatistitaxiblogspot.com, που βρήκαμε   εδώ: https://drive.google.com/file/d/1z0WKabFrp67hEecc5yI4k7siqfSqqeL2/view, όπου ο παππούς Ευαίσθητος, περιγράφει στα παιδιά τον βίο και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών, συμβουλεύει, αλλά και παροτρύνει τα παιδιά, να γίνουν κι αυτοί σήμερα «μικροί Ιεράρχες».

Ακολούθησε συζήτηση για τους τρόπους με τους οποίους ο καθένας από εμάς μπορεί να κάνει πράξη τον βίο και την προσφορά των  Τριών Ιεραρχών μέσα από τις σκέψεις και τις πράξεις μας για τον συνάνθρωπο.

Έπειτα, φτιάξαμε έναν φάκελο – καρδιά με τη μέθοδο της χαρτοδιπλωτικής και αποτυπώσαμε τις σκέψεις μας αυτές, σαν να είμαστε τα εγγόνια του παππού Ευαίσθητου.

Δώσαμε τον τίτλο: «Έχουμε ΌΛΟΙ μια ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Να είμαστε ΆΝΘΡΩΠΟΙ» και φτιάξαμε την αφίσα μας.

Με αγάπη κι ενσυναίσθηση,

«εγγόνια Ευαίσθητα Ε’2»