ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ  « ΚΤΗΜΑ ΟΛΟΝ»

Για το σχολικό έτος 2022-2023 η τάξη του Δ1 συμμετείχε στο πρόγραμμα: « Πού κρύβεται η Υψιπύλη.» Στα πλαίσια  αυτού του προγράμματος  η τάξη μας την Τρίτη 25 Απριλίου  είχε τη χαρά να επισκεφτεί το «Κτήμα ‘Ολον» του Τάση και της Ρένας Λασκαρίδη. Μαζί με τους μαθητές της τρίτης και της τετάρτης τάξης του Δημοτικού σχολείου Νέας Κούταλης, που συμμετείχαν εξίσου στο πρόγραμμα, απολαύσαμε τη φιλοξενία του κύριου  Τάση, ο οποίος μας ξενάγησε στους ελαιώνες του και μας εξήγησε τη σπουδαιότητα του να παράγεις μόνος σου προϊόντα που εντάσσονται στη μεσογειακή διατροφή. Έπειτα η κυρία Ρένα μας εξήγησε τη διαδικασία παραγωγής του ελαιόλαδου και όλοι μας το δοκιμάσαμε, τρώγοντας ψωμί και λάδι!

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τάση και την κυρία Ρένα Λασκαρίδη για τη φιλοξενία και τις πολύτιμες συμβουλές τους!

Η δασκάλα και οι μαθητές του Δ1.