”Η ιστορία μιας νύχτας”

Στις 17 Νοεμβρίου στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η γιορτή προς τιμή του Πολυτεχνείου .Οι τάξεις Ε’1 και Ε’2 παρουσίασαν το θεατρικό :”Η ιστορία μιας νύχτας ” εμπλουτισμένο με ποιήματα, τραγούδια και ηχητικά ντοκουμέντα.

Ποιήματα: ”Ο εκφωνητής”,’ ‘Εδώ Πολυτεχνείο”, ”Μας ξάφνιασε η νύχτα”, ”Χαρμόσυνο γεγονός”, ”Το στρατόπεδο ετέθη πάλι υπό έλεγχον” ”Στο Διομήδη Κομνηνό”, ”Το αγόρι και η πόρτα”, ”Αποστολή”, ”Στους σκοτωμένους σπουδαστές του Νοεμβρίου”, ”Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος”, ”Αφιερωμένο στα παιδιά του Πολυτεχνείου”.

Τραγούδια:”Ο δρόμος”, ”’Ενα το χελιδόνι”, ”Ο στρατιώτης”, ”Ο Μέρμηγκας”, ”Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον”.

Τους μαθητές συνόδεψε στο αρμόνιο η εκπαιδευτικός: Λιακοπούλου Θεοδώρα.

Η γιορτή τελείωσε με τον Εθνικό Ύμνο. Υπεύθυνες δασκάλες : Γεωργίου Χάιδω και Πασσίδου Βασιλική.

Εργασίες των τάξεων για το Πολυτεχνείο

”Το παιδί με τον ήλιο”

Οι μαθητές του Γ2 επιμελήθηκαν τα έργα με τίτλο :”Το παιδί με τον ήλιο” της διάσημης Ελληνίδας χαράκτριας Βάσως Κατράκη.
Το παιδί με τον ήλιο έγινε το σύμβολο με το οποίο αποτύπωσαν τα παιδιά την ιδέα του Πολυτεχνείου!
Το άσπρο πάνω στο μαύρο -το φως μέσα στο σκοτάδι- και το κόκκινο – ο αγώνας για την ελευθερία που πάντα θέλει κόπο για να κατακτηθεί!
Συζητώντας με τα παιδιά είπαν και δικές τους ιδέες για το τι μπορεί να συμβολίζει το παιδί με τον ήλιο στα χέρια και έγραψε ο καθένας το δικό του σύνθημα! Υπεύθυνη δασκάλα: Μαλτέζου Κων/να.