Εκπαιδευτική επίσκεψη στο λιμανάκι της περιοχής των ΄΄Ελβετικών΄΄ Λήμνου

Τη  Δευτέρα 15  Απριλίου 2024 τα δύο τμήματα της ΣΤ΄, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο λιμανάκι της περιοχής των ΄΄Ελβετικών΄΄ Λήμνου, στα πλαίσια του προγράμματος Κοινότητα και Σχολείο.

Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά τους επαγγελματίες αλιείς, να ενημερωθούν για τις συνθήκες και τον τρόπο δουλειάς τους και να μάθουν, πώς το επάγγελμα αυτό συμβάλλει στην ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας.

Ο επαγγελματίας ψαράς   μας ξενάγησε στο χώρο, μας ενημέρωσε για το επάγγελμα της αλιείας , τις συνθήκες και τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζει ο κλάδος αυτός και κατόπιν απάντησε σε όσες ερωτήσεις του έθεσαν οι μαθητές.   Οι μαθητές παρουσίασαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, εκφράζοντας απορίες και προβληματισμούς σχετικά με τα επαγγέλματα που αφορούν στην τοπική κοινωνία και συγκεκριμένα αυτό της αλιείας .

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον ψαρά που μας υποδέχτηκε και για την προθυμία του να ενημερώσει εκτενώς τους μαθητές μας απαντώντας με μεγάλη χαρά στις ερωτήσεις τους.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:Γεωργίου Χάιδω και Γεωργαντά Δήμητρα