Κυνήγι πασχαλινών αυγών

Το έθιμο αυτό είναι στην ουσία ένα παιχνίδι και λαμβάνει χώρα κάθε Κυριακή του Πάσχα. Οι μεγάλοι κρύβουν πασχαλινά αυγά στον κήπο του σπιτιού ή και μέσα στο σπίτι. Τα αυγά αυτά μπορεί να είναι κλασικά καλοβρασμένα και πολύχρωμα, πεντανόστιμα σοκολατένια ή πλαστικά γεμάτα με καραμέλες και ζαχαρωτά. Αυτό το έθιμο πραγματοποίησαν οι μαθητές του Β1 στην αυλή του σχολείου μας.

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου τα παιδιά του Β1 συμμετείχαν στο κυνήγι των χαμένων αυγών που οργάνωσε η δασκάλα τους κα Τσιώρα Μαρία . Ο πασχαλινός λαγός έχασε μερικά από τα αυγά που κουβαλούσε στο καλάθι του και τα παιδιά τον βοήθησαν να τα βρει.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και πήραν τα χαρτάκια με τους γρίφους. Οι γρίφοι αυτοί τους οδηγούσαν στα σημεία που ήταν κρυμμένα τα αυγά. Έψαξαν καλά! Κατάφεραν και βρήκαν όλα τα αυγά και οι δύο ομάδες! Στη συνέχεια, έφαγαν τα σοκολατένια αυγουλάκια που βρήκαν. Το παιχνίδι ήταν διασκεδαστικό και τα παιδιά το απόλαυσαν! Καλό Πάσχα!