4 Απριλίου-παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων

Κάθε χρόνο, στις 4 Απριλίου, ο κόσμος ενώνεται για να τιμήσει την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, μια ημέρα αφιερωμένη στην προώθηση της υιοθεσίας και της φροντίδας των αδέσποτων. Η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων αναδεικνύει τη φροντίδα και την αγάπη προς τα ζώα που τόσο πολύ την έχουν ανάγκη.

Όλοι οι μικροί μας φίλοι πρέπει να βρίσκονται σε ένα ζεστό και φιλικό μέρος γι’ αυτά… που με μια λέξη το λέμε “οικογένεια“! Τα αδεσποτάκια ωστόσο δεν έχουν αυτή τη τύχη. Αντ’ αυτού, υποφέρουν συχνά από το υπερβολικό κρύο ή τις υψηλές θερμοκρασίες, ενώ παράλληλα πολλά από αυτά αντιμετωπίζουν κάποια πάθηση/ασθένεια. Σαν να μην έφτανε αυτό, πολλά αδέσποτα έρχονται αντιμέτωπα με βίαιες συμπεριφορές ανθρώπων.

Εμείς, ως άνθρωποι που νοιαζόμαστε για τα ζωάκια, μπορούμε να κάνουμε κάτι!

Η 4η Απριλίου είναι η μέρα όπου μπορούμε να δείξουμε το ενδιαφέρον και τη φροντίδα μας και να αναλάβουμε δράση για τα αδεσποτάκια!

Όλα αυτά συζητήθηκαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας όπου οι τάξεις Α΄και Β΄ συνδέθηκαν στην ενημερωτική συνάντηση που διοργανώθηκε για όλα τα σχολεία της χώρας από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία.Η δράση αυτή συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 11Απριλίου με την επίσκεψη της κας Τοσούνογλου Άννας προέδρου του Φιλοζωικού Σωματείου ” Αδέσποτες Ψυχές”, ύστερα από δική μας πρόσκληση.
Η κ. Άννα μίλησε στις Α’ και Β’ τάξεις για τη φροντίδα και αντιμετώπιση των κατοικίδιων ζώων και προσπάθησε οι μαθητές να δούνε τη ζωή μέσα και από τα μάτια των αδέσποτων ζώων και να νιώσουν όπως νιώθουν και εκείνα. Να καταλάβουν πως και τα ζώα έχουν τις ίδιες βασικές ανάγκες με μας,έχουν κι αυτά δικαιώματα και πως τα ζώα συντροφιάς δεν είναι παιχνίδια ή αντικείμενα με ημερομηνία λήξης. Είναι υποχρέωσή μας λοιπόν να τα φροντίζουμε και να τα σεβόμαστε. Στη συνέχεια οι μαθητές δώρισαν για τα αδέσποτα ζώα του Συλλόγου, διάφορες τροφές και αυτοσχέδια σπιτάκια.

Υπεύθυνες εκπκοί:Λιακοπούλου Θεοδώρα,Πανάγου Κων/να,Τσιώρα Μαρία, Γκουλφά Αναστασία και Βολογιάννη Κατερίνα.